Wpis do Biura Informacji Kredytowej nie zawsze oznacza pożegnanie się z planami kredytowymi na okres 5 lat od daty spłaty wcześniejszego zobowiązania na którym pojawiły się opóźnienia. Istnieje szereg możliwości przedterminowego usunięcia niekorzystnych informacji z rejestru.
BIK jak wyjść?Biuro Informacji Kredytowej to baza w której przechowywane są informacje przesyłane przez banki, SKOKi i wybrane parabanki. Baza ta zawiera większość informacji na temat naszych kredytów. W szczególności o warunkach ich udzielania, osobach związanych z kredytem, jego wysokości i co istotne o terminowości spłat rat.
Negatywny wpis w rejestrze BIK działa zawsze na niekorzyść kredytobiorcy. Zasilenie bazy BIK odbywa się średnio co trzy dni. Oznacza to, że już nawet kilkudniowe opóźnienie w płatności raty, może uniemożliwić nam uzyskanie nowego kredytu w przyszłości.
Co zrobić kiedy bank odmówi nam kredytu ze względu na wpis w BIK-u?
Przede wszystkim nie panikować. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle często, ale zupełnie nie oznacza to, że mamy już na zawsze zablokowaną możliwość kredytowania. O tym jak wyjść z BIK-u wcześniej, powie nam rzetelna analiza prawna dokumentu naszej historii kredytowej. Potocznie nazywany Raport BIK, można bez problemu wygenerować bezpośrednio ze strony bik.pl.
Doświadczona kancelaria prawna, przygotuje analizę sytuacji klienta i przedstawi szansę na wcześniejsze usunięcie wpisu, który koliduje nam w zaciągnięciu nowego kredytu. Należy pamiętać, że nie istnieje uniwersalny wzór wniosku o usunięcie wpisu z rejestru. Podważyłoby to sens istnienia Biura Informacji Kredytowej. Wyobraźmy sobie, że zaciągamy kredyt, nie spłacamy żadnej raty terminowo, wysyłamy ściągnięty z internetu wzór pisma, który znaleźliśmy w górnych wyszukiwaniach Google i po sprawie. Niestety to tak nie działa.
Każdy wierzyciel ma swoje wewnętrzne procedury weryfikacji sprawy Klienta. Z kolei każdy Klient ma też inny wpis do bazy BIK. Dopiero po przeanalizowaniu raportu BIK, można podjąć odpowiednie dla danej sprawy Klienta, kroki prawne, prowadzące do wcześniejszego „wyjścia” z BIK-u.