Usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu

Danych z BIK-u nie da się usunąć jeśli nada spłacamy swoje zobowiązanie kredytowe z banku, SKOK-u lub parabanku. Czy da się usunąć dane z rejestru po spłacie kredytu?

Scenariusz zwykle wygląda podobnie. Idziemy do banku, składamy wniosek o kredyt i… otrzymujemy negatywną decyzję. Niestety banki nie mają obowiązku dokładnego informowania klienta o powodach takiej decyzji, ale zwykle chodzi o negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej.

Wówczas bardzo często rozpoczyna się poszukiwanie informacji na temat tego jak sprawdzić i usunąć negatywną historię kredytową z BIK-u.

Przede wszystkim, aby było to możliwe, nasza poprzednia pożyczka musi być spłacona. Nie ma żadnej możliwości usunięcia wpisu z czynnej umowy kredytowej. Jeśli jest ona w trakcie spłaty, w windykacji czy w egzekucji, należy przede wszystkim spłacić to zobowiązanie!

Usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu

Po uregulowaniu swojego zadłużenia bardzo często istnieje możliwość skrócenia przetwarzania danych w rejestrze BIK. To, że bank przechowuje dane w BIK-u po spłacie zobowiązania przez okres 5 lat, jest tylko i wyłącznie przywilejem wierzyciela, nie jego obowiązkiem.

Odpowiednio przeprowadzona procedura prawna w zakresie usunięcia negatywnych wpisów z Bik-u po spłacie kredytu, może przywrócić Klientowi zdolność kredytowania znacznie szybciej niż za 5 lat.