Jak sprawdzić BIK?

Lwia część zgłaszających się do nas Klientów, boryka się z przykrą sytuacją, gdy ich wniosek o kredyt w banku lub innej instytucji finansowej zostanie odrzucony. Czy taka negatywna decyzja banku, jest ostateczna i oznacza, że nie będziemy mogli ubiegać się o kredyt bądź inne zobowiązanie finansowe w najbliższym czasie? Oczywiście nie. Powodem negatywnych decyzji odnośnie przyznania kredytu bądź pożyczki są przede wszystkim negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Wpisy te nie są tam umieszczane na stałe. Biuro Informacji Kredytowej posiada uprawnienia, pozwalające na przetwarzanie takiego wpisu przez okres 5 lat od daty spłaty kredytu. Nie oznacza to wcale, że taki wpis musi być przetwarzany przez tak długi okres.

W naszej wieloletniej działalności, co jakiś czas spotykamy się z pytaniami Klientów czy Czyszczenie BIK-u nie powinno nastąpić od razu po spłacie zaległości? Zgłaszające się do nas osoby wychodzą z założenia, że ostateczna spłata przez nich kredytu powinna być jednoznaczna z usunięciem negatywnego wpisu z Biura Informacji Kredytowej. Niestety to tak nie działa. Powołanie Biura Informacji Kredytowej ma na celu przedstawienie pozostałym bankom wiarygodności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli spóźniał się on ze spłatą swoich zobowiązań wobec poprzedniego wierzyciela, jest to znak, że nie jest to klient solidny i zaciągając nowy kredyt może mieć miejsce podobna sytuacja. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że zaciągając kredyt na kilka, a czasem kilkanaście lat, mogą zdarzyć się różne sytuacje losowe i brak możliwości terminowego spłacania takiego zobowiązania. Kancelaria od wielu lat pomaga w tego typu przypadkach, umożliwiając wcześniejsze uzyskanie kredytu niż za pięć lat.

Po uzyskaniu raportu z BIK-u (klient musi posiadać swój aktualny raport, który w pierwszej kolejności musimy dokładnie zweryfikować), przesłaniu nam go mailowo bądź listownie do analizy, aż w końcu zakwalifikowaniu danej sprawy do naszych działań możemy zająć się przywróceniem zdolności kredytowej. Czyszczenie BIK-u to nic innego jak usunięcie negatywnych wpisów przed upływem wspomnianych 5 lat. Dzięki pomocy naszej Kancelarii Prawnej, gdzie wykwalifikowana kadra prawna zajmuje się tym tematem od lat, posiadając przy tym olbrzymie doświadczenie w omawianym zakresie. Uważamy bowiem, że jedynie wąska specjalizacja prawa, pozwoli osiągnąć wymarzony sukces.

Pamiętać należy, że nie ma również uniwersalnego sposobu działań , przy negatywnej historii kredytowej. Każdy zainteresowany znajduje się w innej sytuacji, posiada różną liczbę wpisów pochodzących od różnych instytucji finansowych. Często, poza BIK-iem, jest wpisany również do Bankowego Rejestru. Nasi pełnomocnicy, po dokładnej analizie historii kredytowej Klienta, podejmują adekwatne do jego sytuacji kroki prawne, mające na celu jak najszybsze przywrócenie zdolności kredytowej. Co finalnie pozwoli na uzyskanie nowego zobowiązania finansowego w sektorze bankowym.

Podpowiadamy jak sprawdzić BIK

W celu zapoznania się z informacjami zgromadzonymi w BIK oraz pobrania ich w formie czytelnego, uporządkowanego raportu, trzeba zarejestrować się na stronie bik.pl i wypełnić formularz. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości, które polega na wysłaniu skanu dowodu osobistego oraz wykonaniu przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotego. Jeśli wszystkie dane są zgodne, można aktywować konto poprzez link i przy użyciu otrzymanego kodu. Cała procedura sprawdzania BIK-u nie zajmuje więcej, niż zaledwie kilka minut. Użytkownik ma do wyboru raport jednorazowy w cenie 39 złotych lub pakiet 12 sztuk za 99 złotych, dotyczący finansów osobistych bądź firmowych (w zależności od dokonanego wyboru). Prosta porada, jak sprawdzić BIK pozwala upewnić się, że wszystkie długi zostały spłacone, ocenić prawdopodobieństwo przyznania nowego kredytu i zapoznać się z danymi, na których operuje bank podejmując decyzje. Na podstawie wygenerowanego raportu można zaplanować i przedsięwziąć dalsze kroki na drodze przywracania zdolności kredytowej.

Jak długo przechowywane są dane w BIK?

W przypadku opóźnień w spłacie kredytów lub innych produktów bankowych, dane w BIK mogą być przetwarzane przez 5 lat od momentu uregulowania zobowiązania. Taka informacja może być widoczna dla innych banków i być wykorzystana do oceny zdolności kredytowej. W przypadku złożonego wniosku kredytowego, informacja o tym może być przetwarzana w rejestrze przez okres jednego roku. Zbyt duża ilość złożonych wniosków kredytowych w zbyt krótkim odstępie czasu, również może wpływać negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Jeśli chcemy skrócić czas przetwarzania tych danych, należy podjąć odpowiednie czynności prawne. W rejestrze Biura Informacji Kredytowej znajduje się również sekcja statystyczna, w której wpisy przetwarzane są przez 12 lat od uregulowania zobowiązania. Jednak w tej sekcji wpisy są przetwarzane jedynie do stosowania metod statystycznych, nie są brane pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej i nie są prezentowane na raportach BIK udostępnianych bankom.

Ile się czeka na weryfikacje BIK?

Jeśli chodzi o czas rozpatrywania wniosków o usunięcie danych z BIK, uzależnione jest to od konkretnego podmiotu, który przeprowadza weryfikacje. Banki mają do 30 dni na odpowiedz. Jeśli chodzi o sektor pozabankowy trwa to z reguły szybciej. Dokładny czas takiego działania, uzależniony jest jednak od konkretnej sprawy. Weryfikacja BIK może dotyczyć również potwierdzenia swoich danych na portalu Biura Informacji Kredytowej w celu sprawdzenia swojej historii kredytowej. Czas weryfikacji swoich danych w BIK zależy od wybranego sposobu ich autoryzacji, jednak w większości przypadków trwa to kilkanaście minut. Po poprawnej weryfikacji, możemy sprawdzić swoją historię kredytową oraz wygenerować raport BIK, który jest niezbędny do skutecznego usunięcia negatywnej historii kredytowej.